„Łamańce językowe”

W  bieżącym roku szkolnym 2020/2021 na poziomie klas szóstych, siódmych i ósmych realizowana będzie innowacja pedagogiczna z języka angielskiego zatytułowana „Tongue Twister”.

„Tongue Twister” oznacza zdanie, czasem krótką rymowankę, która jest wyjątkowo trudna do wypowiedzenia, ze względu na nagromadzenie sąsiadujących ze sobą podobnych zgłosek. Po polsku nazywamy je „łamańcami językowymi” . Każdy język ma bowiem swoje chrząszcz brzmi w trzcinie”. Projekt innowacji  zakłada wypowiadanie przez uczniów karkołomnych zwrotów lub zdań w języku angielskim. Oczywiście wszystko na zasadzie zabawy językowej!

Dzieci bowiem uwielbiają łamańce językowe i często wyzywają na „słowny pojedynek” swoich przyjaciół, polegający na jak najszybszym poprawnym wypowiedzeniu danej frazy. Jako że, łamańce są trudne do wymówienia na zajęciach może pojawić się dawka śmiechu jako przerywnik w tradycyjnym procesie nauczania uczenia się.

Innowacja ma na celu:

-rozwijanie w uczniach ciekawości językowej,

-poprawienie koordynacje między językiem a mózgiem

– doskonalenie wymowy, jej płynności oraz prawidłowej dykcji

– rozwijanie kluczowych kompetencji językowych tj. słuchania oraz mówienia

– rozbudzenie motywacji do nauki języka angielskiego,

– poprawienie pamięci oraz koncentracji

– nauka właściwego akcentu wyrazowego oraz zdaniowego

Na pewno będzie świetna zabawa!