Gazetka dla Rodziców nr 75
GAZETKA DLA RODZICÓW
Szkoła Podstawowa nr 8
z Oddziałami Integracyjnymi
im. Powstańców Wielkopolskich
Nr 75 listopad 2023 r.
Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z infografiką psychoedukacyjną, dotyczącą Porozumienia Bez Przemocy - metodą komunikacji stworzoną przez psychologa Marshalla Rosenberga. Stosowanie zasad Porozumienia Bez Przemocy może pozytywnie wpłynąć na rozwój u dziecka świadomości emocjonalnej i empatii, oraz uwrażliwić dziecko na potrzeby innych ludzi i nauczyć konstruktywnego rozwiązywania konfliktów.
Redakcja Gazetki dla Rodziców: Barbara Augustynowicz, Jolanta Roszak
Gazetka dla Rodziców nr 74
GAZETKA DLA RODZICÓW
Szkoła Podstawowa nr 8
z Oddziałami Integracyjnymi
im. Powstańców Wielkopolskich
Nr 74 wrzesień 2023 r.
CO MOŻESZ DAĆ SWOJEMU DZIECKU?
Wrzesień niesie zawsze wiele zmian, wiele wyzwań, wiele NOWEGO. To nowa rzeczywistość dla uczniów, zwłaszcza dla pierwszaków …. ale przede wszystkim dla rodziców tych najmłodszych uczniów. Nie ma gotowej recepty na to co zrobić, a czego lepiej nie robić, żeby nasze dziecko szybko i bezboleśnie odnalazło się w nowej sytuacji. Co więc robić? Zwyczajnie DAJCIE DZIECKU CZAS I BĄDŹCIE. Tylko tyle!
DAJCIE CZAS
Dajcie czas dziecku na to, żeby mogło wzrastać i rozwijać się we własnym tempie. Nie porównujcie go do rówieśników. Wspierajcie jego postępy. Każde dziecko bowiem jest inne, ma inne potrzeby oraz inne oczekiwania. Jest przez to wyjątkowe. I tę wyjątkowość w nim wzmacniajcie. Pozwólcie mu iść własną drogą i stawiać kroki w „swoich” butach … chociaż czasem nie będą podobać się Wam ich wybory. Pozwólcie sobie i im popełniać błędy i wyciągać z nich lekcje. Dajcie sobie prawo do posiadania mądrego, dobrego, ale nie zawsze idealnego dziecka. Pamiętajcie, że Wasza pociecha nie musi być dobra we wszystkim. Wspierajcie jego pasje. Dopingujcie go. Doceńcie jego starania.
BĄDŹCIE
Bądźcie przy swoim dzieciach zawsze kiedy będą tego potrzebowały. Nie bagatelizujcie ich „małych” WIELKICH problemów. Wysłuchajcie ich. To zazwyczaj jest bardzo kojące. Sama myśl, że w domu czeka ktoś na kogo zawsze można liczyć, pozwoli przetrwać te gorsze chwile. Najcenniejszą rzeczą jaką możecie dać swojemu dziecku jest Wasza OBECNOŚĆ. Odłóżcie na bok komórki kiedy odbieracie Wasze pociechy. Dajcie im tę chwilę tylko z Wami. Zapytajcie: Co ich dziś zaskoczyło?, Czy nauczyli się czegoś nowego? Co zapamiętają z dzisiejszego dnia? Pozwólcie sobie przez te pięć minut na BYCIE.
Wasze dziecko za kilkanaście lat nie będzie recytować na pamięć wzorów, nie będzie pamiętało liczby atomowej potasu … ale zawsze będzie wiedziało na kogo mogło liczyć. Bo dla małych i dużych ludzi najważniejsze w życiu są relacje. Postarajcie się zbudować z Waszych dzieckiem bezpieczne i dobre relacje, a zobaczycie jak szybko uda mu się przełożyć to na piękne relacje rówieśnicze. Bo szkoła to nie tylko OCENY. Szkoła to przede wszystkim RELACJE.
Życzę Wam i Waszym dzieciom dobrego roku. Niech moc będzie z Wami.
Ania Szwacińska
Redakcja Gazetki dla Rodziców: Barbara Augustynowicz, Jolanta Roszak
Gazetka dla Rodziców nr 73
GAZETKA DLA RODZICÓW
Szkoła Podstawowa nr 8
z Oddziałami Integracyjnymi
im. Powstańców Wielkopolskich
Nr 73 czerwiec 2023 r.
O małych WIELKICH sukcesach
Tak Kochani… to już! W piątek Wasze dzieci otrzymają ze szkoły świadectwa z okrutnie czerwonym paskiem. Będą dreptać
z dyplomami uznania i nowymi książkami.
I pękajcie wtedy z dumy! Wyściskajcie je i doceńcie ich ciężką pracę.
…a Twoje dziecko nie ma czerwieni na świadectwie? Nie zostało laureatem konkursu matematycznego? Nie ma medalu za osiągnięcia sportowe?
UUU… i co? I NIC!!!
Może właśnie Twoje dziecko będzie mieć na świadectwie "trójki". Może ledwo wyciągnie się na "czwórkę" z polskiego. Ale to będzie JEGO sukces! Okupiony może niekiedy większym wysiłkiem niż "szóstki" Kasi z IV b. I co?
I pękajcie wtedy z dumy! Wyściskajcie je i doceńcie jego ciężką pracę.
Każde dziecko jest wyjątkowe. Każde posiada w sobie coś unikalnego, pięknego i niepowtarzalnego. A przede wszystkim to Wasz skarb. Nie pozwólcie mu ani na moment zwątpić w jego możliwości. Doceniajcie jego starania. Wspierajcie jego pasje. Dopingujcie. Pozwólcie popełniać błędy i dajcie jemu i sobie prawo do „posiadania” dobrego, mądrego, ale nie zawsze idealnego dziecka. Nie każdy musi być doskonały we wszystkim. Pozwólmy mu podążać swoją drogą.
A w ten wyjątkowy dzień dajcie swoim dzieciom coś czego nigdy nie zapomną. Swój CZAS.
Wyjdźcie na spacer, zjedzcie wspólny obiad. I najważniejsze! Podziękujcie im za ich trud. Doceńcie ich wysiłek. Po prostu powiedzcie im, że...
mogą być z siebie DUMNI!!
Anna Szwacińska
Życzymy Waszym pociechom cudnych wakacji.
Redakcja Gazetki dla Rodziców: Barbara Augustynowicz, Jolanta Roszak
Gazetka dla Rodziców nr 72
GAZETKA DLA RODZICÓW
Szkoła Podstawowa nr 8
z Oddziałami Integracyjnymi
im. Powstańców Wielkopolskich
Nr 72 czerwiec 2022 r.
Weź książkę na wakacje !
Wakacje to idealny czas na czytanie, a książkę zawsze możemy zabrać ze sobą – bez względu na to, gdzie nasz wypoczynek zamierzamy spędzić. Pewnie większości z Was nie trzeba zachęcać do czytania, ale jeśli czytasz ten artykuł i zastanawiasz się, dlaczego miałbyś zabierać na wakacje książkę – przeczytaj go proszę do końca.
8 powodów, dla który warto czytać książki (nie tylko w wakacje)
- Czytanie wzbogaca słownictwo, co znacznie pomaga w opisywaniu swoich uczuć i myśli.
- Czytanie książek to doskonała stymulacja dla mózgu. Podczas czytania lektury neurony są nieustannie zmuszane do wysiłku, co przekłada się na lepszą pamięć.
- Czytanie działa uspokajająco. Jeżeli wybierzesz książkę, która naprawdę Cię interesuje, stres dnia codziennego odejdzie w zapomnienie.
- Książki inspirują. Do działania, tworzenia czy zmiany.
- Czytanie książek rozwija wrażliwość na sztukę i na innych ludzi.
- Książki otwierają na nowe doświadczenia i poszerzają horyzonty.
- Osoby czytające książki mają większą swobodę i łatwość wypowiedzi, co przekłada się na większe szanse na osiągnięcie sukcesu, a także podnosi samoocenę.
- Czytanie książek buduje naszą świadomość. Dzięki nim wiele dowiadujemy się nie tylko o otaczającej nas rzeczywistości, ale także o nas samych.
A jak zachęcić do czytania dzieci?
To problem wielu rodziców, ale jeśli będzie nas motywowała zasada, że miłość do książek jest prezentem na całe życie, warto spróbować!
W czasie roku szkolnego dzieci nierzadko męczyły się z obowiązkowymi lekturami, które już z samej definicji „obowiązkowe” budzą delikatną niechęć. A przecież wakacje to czas odpoczynku i robienia rzeczy, których na co dzień nie robimy. Może warto więc podsunąć latoroślom zupełnie inne tytuły, niż te, z którymi spotykają się w szkole? Dzisiejszy rynek wydawniczy obfituje w rozmaite książki dla dzieci i młodzieży i naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie. (Zapraszamy do biblioteki!)
Warto też zwrócić uwagę na coś jeszcze: to przecież my jesteśmy dla naszych dzieci wzorem do naśladowania.
Czytający rodzice = czytające dzieci.
Wspólne czytanie, to doskonała recepta na umacnianie rodzinnych więzi. I jeśli książka do tej pory nie gościła w repertuarze sposobów na spędzanie wolnego czasu, to jest spora szansa, że wakacyjne próby zakończą się wielkim sukcesem!
Pamiętajcie, że czytać można wszędzie: w podróży, nad wodą, w kawiarni, w górach. Mocno wierzymy w to, że gdy odkryjecie, jaką przyjemnością jest obcowania z książką, będziecie z chęcią wracać do czytania także w długie jesienno-zimowe wieczory.
I ostatni argument: czytanie jest tanie! Oczywiście, książki tanie nie są, ale dzięki bibliotece – każdy może wypożyczyć książkę (a nawet trzy!) na cały miesiąc, zupełnie za darmo!
Życzymy zaczytanych wakacji!
Gazetka dla Rodziców nr 71
GAZETKA DLA RODZICÓW
Szkoła Podstawowa nr 8
z Oddziałami Integracyjnymi
im. Powstańców Wielkopolskich
Nr 71 kwiecień 2022r.
JAK WSPIERAĆ DZIECKO W OBLICZU KRYZYSU
- WOJNA NA UKRAINIE
Od dłuższego czasu docierają do nas niepokojące i szokujące informacje dotyczące wojny na Ukrainie. Powodują one w nas dezorientacje, obniżenie poczucia bezpieczeństwa, odczuwanie lęku. W tym trudnym okresie trzeba zwrócić szczególną uwagę na dzieci, które nie posiadają jeszcze wystarczających umiejętności radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, jak można wspomóc dziecko
w przeżywaniu obecnej sytuacji.
Akceptuj i zrozum trudne emocje - rozmowa z dzieckiem pozwoli Ci dowiedzieć się, co dziecko czuje w obecnej sytuacji. Normalizuj trudne emocje np. to normalne, że czujesz smutek, gdy myślisz o tej sytuacji
Zachowaj dotychczasową rutynę - to element bardzo ważny, który daje poczucie bezpieczeństwa. Spędzaj czas z dzieckiem, wspólnie wykonujcie codzienne czynności.
Rozmawiaj z dzieckiem - bądź otwarty na rozmowę. Słuchaj, pytaj i odpowiadaj na pytania dziecka. Przekazuj informacje adekwatne do wieku dziecka.
Kontroluj dostęp dziecka do przekazu medialnego - informacje przekazywane w mediach są często wyolbrzymione, nieprawdziwe, nacechowane trudnymi emocjami. Mogą być one niezrozumiałe dla dziecka. Próbuj sam, swoimi słowami wyjaśniać dziecku obecną sytuację, dostosowując informację do jego wieku.
Zachęć do uruchomienia sprawstwa - wspólnie z dzieckiem zaangażuj się w akcję pomocową np. zbiórkę żywności/odzieży (o ile dziecko wyraża taką chęć).
"Zaopiekuj" się swoimi własnymi emocjami - dzieci są wrażliwe na stany emocjonalne osób w ich otoczeniu. Przekazywane nieświadomie trudne emocje dziecku, mogą negatywie wpłynąć na jego samopoczucie oraz funkcjonowanie.
Zwróć się o pomoc do specjalisty - obserwuj uważnie swoje dziecko. Jeśli dostrzeżesz niepokojące sygnały w jego funkcjonowaniu, nie wahaj się zgłosić o pomoc do psychologa/psychoterapeuty/ pedagoga.
Przygotowała: Milena Lewandowska-Florczyk
Redakcja Gazetki dla Rodziców: Barbara Augustynowicz , Jolanta Roszak
Gazetka dla Rodziców nr 70
GAZETKA DLA RODZICÓW
Szkoła Podstawowa nr 8
z Oddziałami Integracyjnymi
im. Powstańców Wielkopolskich
Nr 70 czerwiec 2021
Bezpieczne wakacje: 14 zasad, których musisz przestrzegać w Polsce i za granicą (twoje dziecko też!)
Bezpieczne wakacje w czasie pandemii są jeszcze trudniejsze do zorganizowania. Musisz zachować szczególną ostrożność, tym bardziej, jeśli jedziesz w podróż z dzieckiem. Przed urlopem warto sprawdzić bezpieczne kierunki podróży i najważniejsze zasady reżimu sanitarnego w hotelach, na plażach i w restauracjach.
Bezpieczne wakacje: 14 zasad, których musisz przestrzegać w Polsce i za granicą (twoje dziecko też!)
Bezpieczne wakacje w czasie pandemii są jeszcze trudniejsze do zorganizowania. Musisz zachować szczególną ostrożność, tym bardziej, jeśli jedziesz w podróż z dzieckiem. Przed urlopem warto sprawdzić bezpieczne kierunki podróży i najważniejsze zasady reżimu sanitarnego w hotelach, na plażach i w restauracjach.
Gdzie jechać na bezpieczne wakacje?
Podróżowanie nadal nie jest w pełni bezpieczne. Polskie MSZ odradza głównie podróże międzynarodowe, jednak nawet jadąc na wakacje w Polsce, nie można zapomnieć o rygorystycznych zasadach bezpieczeństwa: częstej dezynfekcji rąk, zachowaniu dystansu społecznego i unikaniu zatłoczonych miejsc. Być może warto rozważyć wakacje z dziećmi w kamperze? Wiele mówi się również o wprowadzeniu tzw. Paszportu covidowego, który miałby ułatwić podróżowanie w tegoroczne wakacje.
Warto wspomnieć, że w ubiegłorocznym (2020) rankingu najbezpieczniejszych miejsc na urlop stworzonym przez organizację European Best Destination znalazły się polskie miasta: to Warszawa (13. miejsce na liście) i Gdańsk (17. miejsce na liście). Twórcy zestawienia docenili sposób, w jaki w Polsce poradzono sobie z pandemią koronawirusa, bliskość szpitali, a także liczne kawiarnie, muzea i wydarzenia plenerowe. Pierwsze miejsce w rankingu zajęła stolica Gruzji, Tbilisi.
Bezpieczne wakacje: zasady
Jeśli wybierasz się w podróż na wakacje z dzieckiem:
- dokładnie zaplanuj waszą trasę i zastanów się, jakie miejsca będziecie odwiedzać;
- postaraj się maksymalnie skrócić czas przebywania w przestrzeniach ogólnodostępnych, gdzie może być dość tłoczno (np. dworzec kolejowy);
- koniecznie zrezygnujcie z podróży, jeśli któryś z członków rodziny ma objawy infekcji (kaszel, katar, gorączkę).
Jak bezpiecznie spędzić wakacje
W hotelu i pensjonacie:
- zapoznaj się z plakatami informacyjnymi na temat objawów koronawirusa;
- zdezynfekuj ręce płynem do dezynfekcji, który musi znajdować się w recepcji każdego hotelu;
- zachowuj odstęp 1,5 metra od innych turystów (pomogą w tym linie narysowane na podłogach);
- jeśli musisz skorzystać z windy, poczekaj, aż będzie pusta (nie wchodź do niej razem z obcymi osobami), w miarę możliwości korzystaj ze schodów;
- unikaj dużych skupisk ludzi oraz miejsc, w których mogą gromadzić się dzieci (sale zabaw, place zabaw, wesołe miasteczka).
Na basenie i w restauracji:
- w przestrzeniach wspólnych (na basenie, w restauracji, w spa) zachowuj odstęp 1,5 metra od innych ludzi, a jeżeli to niemożliwe, załóż sobie i dziecku maseczkę ochronną (stoliki muszą być oddalone od siebie o 2 m);
- sprawdź, czy hotel oferuje możliwość spożywania wykupionych posiłków w pokoju.
Na plaży:
Zatłoczone plaże odchodzą w niepamięć. Nad morzem także trzeba zachowywać dystans, a poszczególne kraje i turystyczne kurorty rozważają wprowadzenie różnych zasad korzystania z kąpielisk. Najprawdopodobniej w zachowaniu co najmniej 1,5-metrowego odstępu od innych plażowiczów pomogą:
- ograniczenie co do liczby osób, które mogą jednocześnie przebywać na plaży;
- specjalnie wydzielone sektory;
- patrole i system monitoringu.
Każdy hotel czy miasto przyjmujące turystów musi rzetelnie poinformować o zasadach korzystania z obiektu i plaży.
Uwaga: nie idź z dzieckiem na dziką plażę! Nie dość, że nie ma tam opieki ratownika, to nie będziesz mieć także pewności, czy inne osoby na plaży są zdrowe.
Bezpieczne wakacje zasady dla dzieci
Z pandemią czy bez niej – zadaniem rodzica jest opieka nad dzieckiem. Podczas wakacji, wszyscy chcemy dać sobie trochę luzu, ale nie możemy zapomnieć o zasadach bezpieczeństwa. Przecież nikt z nas nie chce, żeby rodzinny wypoczynek skończył się tragedią. Sprawdźcie, o czym należy pamiętać, jadąc całą rodziną nad wodę, na wieś i w góry.
Bezpieczne wakacje nad wodą
Jeśli wybieracie się całą rodziną na wakacje nad wodą, musisz pamiętać o kilku ogólnych zasadach. Maluchy nie czują strachu przed wodą, więc nie zdają sobie sprawy z potencjalnych zagrożeń. Pamiętajmy, że to my ustalamy, co dziecko może, a czego nie może zrobić. Cały czas miejmy je w zasięgu wzroku. Statystyki nie kłamią – podczas 90% przypadków utonięć dzieci, rodzice byli w odległości 10 metrów od wydarzenia. Czujność to podstawa. Jeśli czujemy się kiepskimi pływkami, nie odpływajmy za daleko. Tutaj przeczytacie więcej o tym, jak spędzić bezpieczne wakacje nad wodą.
Bezpieczne wakacje na wsi
Dzieci, które mieszkają w mieście, będą zachwycone wakacjami na wsi. Żeby jednak wypoczynek nie skończył się tragedią, musimy pamiętać o kilku rzeczach. Kiedy idziesz z dzieckiem do lasu, zwróć uwagę na to, co bierze do ręki. Wystarczy chwila nieuwagi, żeby zjadło coś trującego! Pozwól maluchowi bawić się ze zwierzętami, ale poinstruuj go, że zawsze powinno mieć do nich ograniczone zaufanie. To proste zasady, o których zapominamy nawet my, dorośli. Bezpieczne wakacje na wsi mogą być niezapomnianą przygodą!
Bezpieczne wakacje w górach
Wypoczynek w górach to świetna sprawa, o ile dbamy o własne bezpieczeństwo. Jeśli wybieramy się w góry z naszymi pociechami, musimy być wyjątkowo ostrożni. Dostosuj stopień trudności trasy do wieku swojego dziecka (na wielkie wyprawy przyjdzie jeszcze czas!), a przed wyjściem na szlak zawsze sprawdzaj prognozę pogody. Bezpieczne wakacje w górach zaplanuj najlepiej jeszcze w domu.
WHO radzi, jak nie zarazić się koronawirusem w podróży:
- zachowuj odstęp co najmniej 1,5 metra od innych osób, a na wszelki wypadek zawsze miej pod ręką maseczkę dla siebie i dziecka (uwaga, na lotniskach, na terenie terminali, oraz w samolotach i pociągach noszenie maseczek jest obowiązkowe);
- unikaj kontaktu z osobami, które kaszlą albo mają gorączkę;
- często myj ręce wodą z mydłem albo przemywaj płynem na bazie alkoholu;
- nie dotykaj oczu, ust ani nosa;
- uczul dziecko, by nie dotykało maseczki ochronnej, a po jej zdjęciu umyjcie ręce (maseczkę jednorazową trzeba od razu wyrzucić!);
- unikaj płacenia gotówką – używaj karty, kupuj bilety online.
Infografika: Światowa Organizacja Zdrowia
Uwaga: zawsze warto mieć przy sobie własny płyn na bazie alkoholu lub chusteczki do dezynfekcji, aby w dowolnej chwili móc zdezynfekować ręce, np. przed posiłkiem. Zapakuj płyn do torebki lub bagażu podręcznego.
Redakcja Gazetki dla Rodziców: Barbara Augustynowicz , Jolanta Roszak